środa, 26 kwietnia 2017

Wysyp po kwasach - alergia czy trądzik? Jak rozpoznać alergię.


Kwasy należą do bardzo popularnych zabiegów. Peeling chemiczny ma w ofercie prawie każdy salon, można też bez problemu wykonać go w domu. Szczególnie poleca się go cerom starzejącym się, z przebarwieniami lub trądzikowym. I sądzę, że wszystkie trzy typy powinny być zainteresowane odróżnieniem wysypu trądziku od alergii. W przypadku zmian alergicznych ryzyko totalnie przeciwnego efektu zabiegu niż ten zamierzony jest ogromne - raz, że wypryski, dwa, że zaczerwienienie, trzy - starzenie skóry po kontakcie z alergenem zwiększa tempo. No i przebarwienia - po większych zmianach pozostaną na długo.

Pierwszy i najważniejszy krok - test uczuleniowy
Nawet, gdy robiłaś/eś peeling setki razy, nie spiesz się i wykonaj test uczuleniowy. Sama jestem żywym przykładem tego, że alergię można nabyć w każdym wieku. Miesiąc temu zaplanowałam kurację peelingami na bazie kwasu salicylowego. Robiłam go już wiele razy, ale ostatnio skóra zareagowała na niego inaczej i mimo, że test jak zawsze nic nie pokazał, po ostatnim peelingu w serii pojawiło się na mojej twarzy mnóstwo nieznośnych, małych krostek, które poza tym, ze paskudnie wyglądały, ukoiły się dopiero po maści ze sterydami. Przy kolejnym podejściu testowo peeling wylądował na brzuchu. A po 48 godzinach pokazała się w tym miejscu koncertowa wysypka i pojawił świąd.


Możesz wybrać do testów skórę na brzuchu, przedramieniu plecach czy udzie - ważne jest, by była to partia, na której rzadko miewasz jakiekolwiek zmiany i nie jest skłonna do łojotoku lub trądziku. Ten sposób pomoże Ci szybko odróżnić zapychanie porów przez niezłuszczony martwy naskórek i produkowany w odruchu obronnym przez skórę łój od reakcji alergicznej. 

Co łączy trądzik z alergią
Odpowiem krótko - wygląd. Tylko niektóre formy zmian alergicznych i niektóre formy trądziku różnią się drastycznie (np. egzema vs podskórne ,,gule"), ale jeśli chodzi o drobne krostki zwane kaszką, na oko są nie do odróżnienia. Mogą nie być wypełnione białawym płynem, ale mogą być, mogą być ostro czerwone, ale nie muszą. I jedne i drugie będą bardziej widoczne na skórze, która boryka się z dużą produkcją łoju. Ogólnie mam wrażenie, że często zmiany trądzikowe i alergia występują razem i wzajemnie lubią się nakręcać w miej więcej taki sposób:

- uczulona skóra broni się wytwarzaniem łoju --> pory są łatwo blokowane --> pojawia się wysyp krostek --> skóra taktowana jest uczulającymi środkami jeszcze intensywniej --> wysyp się nasila, zaostrzają się stany zapalne --> uczulona skóra tym bardziej broni się wytwarzaniem łoju

Podobnie rzecz się ma w przypadku podrażnienia. Trzeba swoją drogą pamiętać, że kwas z zasady podrażnia, bo narusza naturalną barierę naskórka. Robimy to (pozbywamy się części naskórka) oczywiście celowo. Jeśli jednak po przejściu głębiej i połączeniu się z białkami naszej skóry, kwas (lub składnik preparatu z kwasem) zostaje uznany za alergen, cały organizm mobilizuje się, żeby w naszej skórze powstała walka z nim, czyli w największym uproszczeniu: stan zapalny. Stan zapalny nie jest jednak tym, co wywoła oczekiwany efekt, gdy chcemy się odmłodzić lub zwalczyć trądzik. Wprost przeciwnie - może przysporzyć olbrzymiej ilości problemów z ropnymi wypryskami, pozostawić po sobie mnóstwo przebarwień, a stymulowanie skóry, która i tak jest już przeciążona stanem zapalnym, tylko przyspieszy jej starzenie.

Jak w takim razie rozpoznać czy kaszka to alergia czy trądzik? 
Test uczuleniowy prawdę Ci powie - musisz go tylko wykonać ;) Masz także do dyspozycji wizytę u dermatologa lub alergologa, chociaż realia są takie, że na nią trzeba (niestety) trochę poczekać.
Jeśli jednak kwas już wylądował na Twojej twarzy bez próby i myślisz nad tym, co dalej robić, możesz skorzystać ze sposobu używanego własnie przy interpretacji testów - zmiany uczuleniowe w przeważającej części pojawiają się na skórze do ok. 48 godzin po nałożeniu kosmetyku i ustępują same po ok. 2 tygodniach po jego odstawieniu. Trądzik natomiast po tym czasie potrafi się tym bardziej rozhulać. Z pewnością na właściwy trop naprowadza też bardzo silne swędzenie i bardzo szybkie zwiększanie się obszaru dotkniętego wysypką.
Co jeśli sporo się zgadza i podejrzewasz, że reakcja na kwas to nie wysyp trądziku? Traktuj skórę jak uczuloną myjąc ją łagodnym kosmetykiem o jak najkrótszym składzie, bez kwasów i stosuj prosty krem nawilżający bez zapachu lub naturalny olejek (w tym wypadku rafinowany). Możesz wspomóc się także pianką z panthenolem. Warto także pamiętać, że skóra dotknięta alergią lubi umiar.

TUTAJ można poczytać trochę więcej o reakcji alergicznej, jej powstawaniu i objawach




3 komentarze:

  1. Moim zdaniem w takich wypadkach najlepiej jest się po prostu udać do lekarza więc alergia czy uczulenie może zależeć od leczenia. Jak dla mnie bardzo fajnie w przypadku alergii na kurz czy roztocza sprawdza się oczyszczacz powietrza zdrovi.pl bo to właśnie on jest w stanie zapewnić bardzo czyste powietrze w naszym otoczeniu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nawilżacz powietrza dobrze działa na skórę, więc może pomóc również przy tego typu uczuleniach. Ja używam nawilżacza, bo jestem alergikiem i widzę, że objawy są łagodniejsze. Przy wyborze nawilżacza korzystałam z tej strony https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/zdrowe-nawilzacze-powietrza-ranking/ i wybrałam dzięki niej nawilżacz Klarta. Sugerowałam się pierwszym miejscem i jak dla mnie urządzenie działa bardzo dobrze.

    OdpowiedzUsuń