środa, 6 kwietnia 2016

Czy domowe sposoby działają? CZYSTEK (stosowany zewnętrznie)

O czystko napisano już bardzo wiele, żeby nie powiedzieć, wszystko (nawiasem mówiąc, internet wie o nim nawet trochę więcej niż obecny stan nauki ;) To znaczy, o czystku zażywanym w postaci herbatki.

kwiatek Cistus incanus [źródło Wikipedia en.]

Co w czystku siedzi
Czystek Cistus incanus zawiera szereg interesujących związków, głównie polifenole, z flawonoidami: apigeniną, kwercetyną i kemferolem, katechinami (w tym mniej popularnymi enencjomerami) i pochodnymi kwasu galusowego na czele. Dłuższą listę tych i innych substancji, które zidentyfikowano w czystku (lub wodnym wyciągu) można znaleźć np. TU, TUTAJ i TU. Są to związki interesujące także jako składniki kosmetyku.

Może by tak na skórę?
Kwercetyna wespół z kemferolem zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Kwercetyna miejscowo zmniejsza też aktywność hialuronidazy. Dzięki temu kwas hialuronowy w skórze, będąc naturalnym polimerem, utrzymuje się w postaci większych cząsteczek i nie rozkłada na mniejsze fragmenty (pomaga tym sposobem tworzyć bardziej efektywną barierę dla drobnoustrojów).
Jeśli dodać do tego przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające działanie, charakterystyczne dla wielu flawonoidów, mamy sprzymierzeńca w walce z wolnymi rodnikami i mało pociągającymi perspektywami starzenia, a z drugiej strony - z trądzikiem.
M.Molski, w ,,Nowoczesnej Kosmetologii” (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014) wspomina o antyseptycznym i ściągającym oraz przeciwzmarszczkowym i ujędrniającym działaniu, a także ułatwianiu usuwania świeżych blizn i minimalizowaniu porów skóry



Tonik z czystka
Ja robię go w ten sposób, że stołową łyżkę zioła zalewam połową szklanki wody (najlepiej demineralizowanej) o temperaturze pokojowej. Zostawiam na kilka godzin, a potem przemywam skórę.

Maseczka z czystka
Mielę ziele w młynku do kawy i rozrabiam z wodą. Pozostawiam na około godzinę, ewentualnie mieszam z odrobiną lekkiego kremu, jeśli ciężko mi się ją rozprowadza.

Wrażenia
Spowolnienia upływu czasu próżno szukać około trzydziestki. Miałam jednak ostatnio problemy z drobnymi niespodziankami na cerze po przedawkowaniu cięższego makijażu. Czystkowe kosmetyki domowego wyrobu rzeczywiście łagodzą trądzikowe zmiany. Nie tak, jak cebula i kozieradka, ale coś w zamian – mają o wiele mniej inwazyjny zapach.

Picie herbatki z czystka oczywiście także może pomóc skórze. Wielu powodów, żeby nie spróbować, raczej nie ma, ale dalej - jak to z wszystkim – jeden woli zioła takie, drugi - inne, trzeci – myśląc o antyoksydantach widzi wino i nic więcej ;). Jeśli pijecie czystka, możecie zoptymalizować sposób zaparzania, żeby nie pozbawiać się drogocennych polifenoli – poważnie, nawet to już zbadano (!) ;).


5 komentarzy:

  1. Przeczytałam i juz wszytko wiem. Ide do sklepu po czystka. Wieczorem zrobię maseczkę i wypije herbatkę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy mozesz napisac o tym sposobie zaparzania, nie wszystko rozumiem w tym artykule. Dzięki ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przeczytałam że nie mozna pić czystki gdy się karmi piersią, masz jakieś wiadomości na ten temat?

    OdpowiedzUsuń
  4. Czystka a nie czystki.
    I jeszcze jedno, zwracasz uwagę przy zakupie żeby zioła były z upraw ekologicznych czy to niema znaczenia?

    OdpowiedzUsuń
  5. Co do upraw ekologicznych - raczej nie zwracam na to przesadnie uwagi. Znaczy, mam wybór - biorę ekologiczny, a jeśli nie, to jaki jest ;)
    Co do karmienia piersią - czystek ma dość niską zawartość przeciwutleniaczy - napar z jednej torebki moim zdaniem, nie powinien robić różnicy. Nie piłabym natomiast herbatki z korzenia lukrecji albo żeń-szenia. Czytam teraz sporo na ten temat, żeby napisać coś więcej :)
    Pozdrowienia! :)

    OdpowiedzUsuń