wtorek, 16 lutego 2016

Dlaczego pasta do zębów zmienia smak jedzenia?

Zaburzenia odczuwania smaku towarzyszą wielu chorobom i dolegliwościom (i to o całkiem obszernym i różnorodnym podłożu). Są też nieodłącznym elementem sięgania tuż po myciu zębów, po jedzenie albo napój. Najczęściej opisywana zmiana to brak odczuwania słodkiego smaku przy dobrym wyczuwaniu pozostałych – największa różnica dotyczy soków i owoców.

Nasze receptory smakowe to w swojej budowie złożone czujniki chemiczne. Detekcja smaku zależy przede wszystkim od wyspecjalizowanych białek, receptory zawierają jednak także fosfolipidy.
Tu pojawia się pewien zgrzyt – skład typowej pasty do zębów, poza środkami polerującymi, opiera się o środki powierzchniowo czynne, które emulgują i zmywają lipidy różnego typu.

Zmywanie owo dotyka także fosfolipidów z receptorów smakowych naszego własnego języka. W rezultacie receptor odbiera smak inaczej niż zwykle.

Zmianę smaku wiele osób przypisuje także mentolowi (lub olejkowi miętowemu) obecnemu w paście. Mentol, oczywiście, może chwilowo zmieniać odczucie smaku potraw. Nie robi tego jednak w tak silny sposób jak środek powierzchniowo czynny. Całkiem łatwo to sprawdzić. Umycie zębów pastą do zębów dla dzieci (która ma, załóżmy, smak truskawkowy) również spowoduje, że zjedzone tuż po nim jabłko zrobi się na naszym języku ,,niedojrzałe”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz